دکتر فتوحی: خـطایـی که منجـر به از دست دادن سرمایه‌های ملی ما شد نباید تکرار شود

رییس دانشگاه صنعتی شریف از اهدای بورس‌ تحصیلی به یاد نخبگان از دست رفته این دانشگاه در سانحه سقوط هواپیما‌ خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی؛ مراسم یادبود دانش آموخته گان دانشگاه صنعتی شریف در سانحه هواپیمای اکراینی روز سه شنبه یکم بهمن ماه سال جاری در مسجد دانشگاه برگزار شد. 
دکتر فتوحی در این مراسم ضمن ابراز همدردی و تسلیت به بازماندگان این عزیزان گفت: این روزها غم‌های فراوانی دل و قلب هر ایرانی را می فشارد و می آزارد، از جان باختن مسافران هوابیمای اوکراینی و شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و جان باختند. تعدادی از مردم مهربان کرمان و همچنین مصبیت‌های وارده به مردم صمیمی و مظلوم سیستان و بلوچستان در سیل اخیر. 
خداوند فرموده است: از پس هر درد و ناراحتی آسایش و راحتی است، خداوندا بهترین‌ها را برای این مردم مقدر کن و آسایش و آرامش را در این مرز و بوم بگستران. 
رییس دانشگاه شریف افزود: حادثه دلخراش جان باختن 176 مسافر و خدمه هواپیمای مسافربری 752 خطوط بین المللی اوکراین شامل 143 مسافر ایرانی از جمله تعدادی از نخبگان دانشگاه های کشور که 16 تن از دانش آموختگان عزیز دانشگاه صنعتی شریف نیز در میان آنها بودند، قلب هر انسانی را به درد می آورد. اینجانب این حادثه دردناک را که منجر به از دست رفتن تعداد زیادی از شهروندان کشور بویژه نخبگان دانشگاهی و از جمله فارغ التحصیلان ارزشمندی از دانشگاه صنعتی شریف شده است را تسلیت عرض می کنم. تسلیت به خانواده‌ های این عزیزان، اعضای هیات علمی، دانشجویان و بویژه دوستان و همکلاسیها‌ی این عزیزان، فارغ التحصیلان، کارکنان و خانواده بزرگ شریف ...و طلب آمرزش برای این عزیزان
دکتر فتوحی با تاکید بر اینکه سرمایه هر کشور نیروی با استعداد آن است تصریح کرد: بزرگترین سرمایه یک کشور، نیروی انسانی آن است بویژه نیروی انسانی با استعداد، و برگزیده هایی که آینده کشور در دست آنها خواهد بود. از دست دادن حتی یک نفر از این سرمایه بزرگ، خسرانی جبران ناشدنی است. اما این روزها کشور عزادار از دست دادن جمع زیادی از این جوانان است و بویژه دانشگاه صنعتی شریف عزادار 16 نفر از فارغ التحصیلان زبده خود است که هر یک آینده درخشانی را پیش رو داشته اند و متاسفانه در این سانحه اسف بار این امیدها از دست رفته اند. هیچ چیز نمی‌تواند بسادگی تسلی بخش غم و ماتم خانواده‌های عزادار و دوستان و آشنایان آنان باشد، جز این که از خداوند بزرگ بخواهیم که رحمت و مغفرت خود را برای این عزیزان از دست رفته و صبر و تحمل و آرامش برای خانواده ها و دوستان آنان نازل نماید.
وی ضمن ابراز تأسف از وقوع این سانحه دلخراش افزود: از دست رفتن دهها نفر به زبان، ساده است اما هر یک از این عزیزان دنیایی از امید و عشق و آرزو را بهمراه داشته اند و اکنون بازماندگان را با خاطرات خود باقی گذاشته اند. بنابراین مایلم از یک یک این عزیزان نام ببرم تا یادشان در خاطره شریف باقی بماند. یک یک این عزیزان ستاره درخشانی در آسمان پرستاره شریف بوده اند و تلالو درخشش آنها در این آسمان باقی خواهد ماند. شریف به داشتن این ستاره های درخشان مثل صدها ستاره دیگری که در کشور و خارج از کشور مشغول نورافشانی هستند افتخار می کند.
دکتر فتوحی با قرائت اسامی 16 عزیز سفر کرده شریفی که در سانحه سقوط هواپیما جان باختند ادامه داد: هریک از این عزیزان افتخاری برای دانشگاه بوده و خواهند بود و از این جهت است که داغ از دست دادن آنها برای دانشگاه بسیار سنگین است. برای ما هیات رییسه دانشگاه و اعضای هیات علمی، این داغ مثل از دست دادن فرزندان خودمان است. این ها فرزندان ما بودند که در کلاسهای ما، در صحن دانشگاه، در سالن های امتحان، در برنامه های دانشجویی، و در جای جای دانشگاه با آن ها خاطره داریم و اکنون باید با خاطره های شیرینی که به تلخی گراییده اند از آنها یاد کنیم. 
وی افزود: هریک از این عزیزان در حد توان نقش خود را در اعتلای کشور بازی کرده‌اند. گاه در رقابت های علمی همچون المپیادها درخشیده‌اند گاه در فعالیت‌های صنعتی تلاش کرده‌اند، گاه در صحنه های علمی در خارج از کشور نام ایران و ایرانی و نام دانشگاه شریف را بالا برده اند. همه برای کشور و به عشق کشور تلاش کرده اند و هرجای دنیا که بوده اند این شعله عشق وطن مادری در دلشان روشن بوده است. از این روست که غم از دست دادن آنها این قدر برای همه و بخصوص دانشجویان ما که دوستان، برادران و خواهران خود را از دست داده اند جانکاه است. 
دکتر فتوحی با تاکید بر اهمیت سرنوشت نسل‌های آینده و ایجاد امید در جوانان اظهار داشت: دانشگاه صنعتی شریف به امید زنده است و با امید آینده اش را می سازد همانطوریکه در جامعه، امید محور پیشرفت و توسعه همه جانبه است. جوانان با استعد بزرگترین امیدهای آینده ایران هستند. باید از این جوانان محافظت و فضای کشور را برای رشد و بالندگی آنها آماده کرد. باید فضای امید به آینده را پیش روی جوانان کشور قرار داد. با سرمایه گذاری روی این نسل جوان است که کشور می تواند از تنگناهای سخت فنی، مدیریتی، اقتصادی و اجتماعی که حاصل فشارهای خارجی از یک سو و نابسامانیهای داخلی از سوی دیگر است عبور کند. مسئولین کشور در همه سطوح اولین وظیفه اشان این است که آینده کشور را با اهمیت دادن به سرنوشت نسل جوانمان تضمین کنند. باید فضایی فراهم کرد که فرزندانمان بتوانند با امید و آرزو، آینده درخشان خود را در همین کشور و برای این کشور رقم بزنند. اگر به دنبال توانمند سازی کشور در حوزه های مختلف از جمله اقتصاد، دانش و فناوری هستیم باید فضای فعالیت برای مستعدین جوان کشور را فراهم کنیم. در همه صحنه های کشور، حضور انگیزه و انرژی جوانی، محرک تحولات بزرگ بوده است باید در همه مشکلات کشور، با اتکا به این جوانان از چالشهای بزرگ عبور کرد. برای این منظور باید همه جوانان کشور با هر گرایشی را فرزندان خود بدانیم و برای همه آنان آنچنان دلسوزی و تلاش کنیم که برای فرزندان خود می کنیم.
وی با بیان اینکه چنین خطاهایی نباید تکرار شود گفت: خطایی که منجر به از دست رفتن این سرمایه بزرگ انسانی شد باید تکرار ناپذیر شود. ما نمی توانیم گذشته را عوض کنیم ولی باید از آن درس بگیریم تا در آینده چنین خسارتهایی گریبان گیر کشور نگردد. 
خانواده بزرگ شریف از استادان، کارکنان، دانشجویان و دانش اموختگان چه در داخل و چه در خارج از کشور خود را شریک غم سنگین خانواده این عزیزان میدانیم و امیدواریم در فرصتی مناسب تر و با نصب نماد یادمان این عزیزان در صحن دانشگاه بتوانیم تسلی خاطر آنان را سبب شویم هر چند این مصبیت را نمیتوان تسکین داد جز آنکه خدای مهربان سفره لایزال رحمانیت خود را بر تک تک اعضای بازمتندگان و همه ما بگستراند.
دکتر فتوحی از اهدای بورس تحصیلی و تحقیقاتی بیاد نخبگان از دست رفته در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: دانشگاه تصمیم دارد در آینده ای نزدیک تعدادی بورس تحصیلی- تحقیقاتی مزین به نام این عزیزان با موفقت و حمایت معنوی خانواده‌ها و همچنین مشارکت بنیاد حامیان شریف و انجمن فارغ التحصیلان اهدا کند. 
وی در پایان گفت: پایان سخنم این دعاست که از خداوند بزرگ مسئلت داریم که روح این عزیزان را قرین رحمت و آرامش خود گرداند و خانواده‌های آنان را صبر و اجر جزیل عنایت فرماید.
گفتنی است؛ حمیدرضا ستاره کوکب، مهدی اسحاقیان، پونه گرجی، ایمان آقا بالی، آرش پورضرابی، محمد الیاسی، فائزه فلسفی، میلاد قاسمی آریایی، الناز نبیی، ‌ محمد امین بیروتی، مریم ملک، زهرا حسنی سعدی، امیر اشرفی حبیب آبادی، محمد صالحه، غزل نوریان و منصور اثنی عشری ۱۶ دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف بودند که در حادثه هواپیمای اوکراینی جان باختند.

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus